سومین نشست معناشناسی و روش شناسی گزینش آیات سبک زندگی در قرآن برگزار شد

سومین نشست از سلسله نشست‌های معناشناسی آیات سبک زندگی با موضوع «معناشناسی و روش شناسی گزینش آیات سبک زندگی در قرآن» با همکاري پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی و مرکز همکاری های علمی و بین المللی برگزار شد.

كد خبر:3757 تاريخ خبر :10:35:00 1397-12-22
به گزارش پایگاه معارف قرآن، در ابتدای نشست حجت الاسلام والمسلمین کوثری به مواردی همچون واژه‌های مرتبط با موضوع و تعریف حیطه‌های شناختی از جمله هستی شناختی، معرفت شناختی، انسان شناختی و ارزش شناختی در این موضوع (عبادت بندگی) پرداخت.
وی گفت: از جمله مواردی که در دستیابی به سبک و شیوه شناسایی و گزینش آیات مدنظر باید قرار بگیرد راه یابی از طریق واژگان مترادف، مشابه، متضاد، مرتبط با موضوع می باشدو در نهایت جمع بندی آیات و تفسیر صحیح آن است.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده ضمن تاکید بر اینکه عمدتا عنایت قرآن کریم بر ارائه مبانی سبک زندگی اسلامی است، گفت: تبیین کامل مسائل سبک زندگی به مفسران واقعی قرآن یعنی اهل بیت(ع) واگذار گردید و آنان نیز در بسیاری از مسایل، شیوه و سبک چگونه زیستن را در حوزه‌های مختلف زندگی بیان نمودند.
وی گفت: بایسته است در باره راهکارهای اسلامی شدن زندگی در عرصه های مختلف از منظر قرآن و روایات مطالعات عمیقی صورت گیرد تا بتوانیم به یک شبکه معنایی آیات سبک زندگی و دیگر موضوعات در قرآن دست پیدا کنیم.
عیسی زاده در پایان گفت: کلیدی‌ترین عامل قرآنی در اسلامی شدن سبک زندگی، ارتقای ایمان، تقوا و باورهای قلبی است که باید با بررسی منابع غنی اسلام راه‌های دست‌یابی به ایمان قوی ارائه گردد .