صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
انعقاد تفاهمنامه میان پژوهشکده و وزارت بهداشت‏، سبب تقویت مطالعات میان رشته‌ای می‌شود


كد خبر:3739 تاريخ خبر :09:26:00 1397-10-6 نسخه چاپي

مدیر گروه فرهگنامه‌ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با اشاره به انعقاد تفاهمنامه میان این پژوهشکده و دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت گفت: این تفاهمنامه با هدف فراهم کردن امکان بهره‌مندی حداکثری از آموزه‌های قرآن کریم در حوزه مطالعات میان رشته‌ای به امضاء رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین عیسی عیسی زاده در گفت وگو با خبرنگار مفدا با اشاره به انعقاد تفاهمنامه میان این پژوهشکده و دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت گفت: سه پروژه تهیه فرهنگ‌نامه قرآن و سلامت، فرهنگ نامه تفاسیر و تهیه دانش نامه سلامت و بهداشت در قرآن کریم از محورهای این تفاهمنامه است.
این مقام مسؤول با اشاره به اینکه در قالب این تفاهمنامه مقرر شد دانش‌نامه سلامت و بهداشت در قرآن کریم را ساماندهی و در اختیار مخاطبان قرار دهیم، افزود: یکی از پروژه‌هایی که در پی این تفاهمنامه قرار است آن را به سرانجام برسانیم، ساماندهی وتهیه دانش نامه سلامت و بهداشت در قرآن است که برگرفته از دایره المعارف است. حدود ۱۵ جلد دایره‌المعارف و پروژه‌های دیگری که بنا است در قالب تفاهمنامه آن را مهیا کنیم.
وی با اشاره به اینکه پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، یکی از بزرگترین پژوهشکده‌های قرآن پژوهی در سطح خاورمیانه است، خاطرنشان کرد: یکی از رسالت‌های این پژوهشکده ارتباط با مراکز مختلف آموزشی و پژوهشی است. در واقع این پژوهشکده تامین کننده محتوای قرآنی مراکز گوناگون کشور است که در همین راستا تاکنون بیش از صدها تولید قرآنی در اختیار مراکز مخلف قرار گرفته است.
عیسی زاده با اشاره به برگزاری نشست‌های مختلف با دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت گفت: به دنبال برگزاری این نشست‌ها، به این نتیجه رسیدیم که مداخل مربوط به حوزه سلامت را متخصصان وزارت بهداشت تعیین کنند. با توجه به اینکه بیش از سه هزار مدخل اصلی در پژوهش‌های قرآنی، انجام شده و کارهای محتوایی آن نهایی شده است، پژوهشکده این سه هزار مدخل را در اختیار افراد مورد نظر داده و قرار شد آنها مداخل و موضوعاتی که مربوط به حوزه سلامت و بهداشت می‌شود را تعیین و به ما اعلام کنند و ما در پژوهشکده، بر اساس موضوعاتی که وزارت بهداشت اعلام کرده، چند پروژه را بر اساس تفاهمنامه در دستور کار قرار می‌دهیم.
وی گفت: یکی از پروژه‌هایی که در تفاهمنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بنا است عملیاتی شود، این است که پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، از پروژه فرهنگ ۳۳ جلدی قرآن کریم، قرار است از اطلاعات موجود در این فرهنگ قرآنی، پروژه‌ای به نام فرهنگ سلامت بهداشت در قرآن تهیه کند. همچنین پروژه‌ دیگری که قرار است آن را به سرانجام برسانیم، تهیه دانش‌نامه سلامت و بهداشت در قرآن کریم است که برگرفته از دایره المعارف است.
مدیر گروه فرهنگ‌نامه‌ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن گفت: یکی از بحث‌های مهمی که بنا است بعد از انعقاد تفاهمنامه آغاز شود، تشکیل کمیته‌ای مشترک از چهار نفر از اعضای قرآن پژوهان و چهار نفر از اعضای وزارت بهداشت است. این کمیته ماموریت دارد پروژه‌های دیگری که می‌تواند در حوزه قرآن و سلامت مطرح شود را بررسی و کارشناسی و سپس مصوب و ابلاغ کنند.
عیسی زاده با اشاره به انعقاد این تفاهمنامه به مدت سه سال اظهار کرد: فعلا این تفاهمنامه را برای مدت سه سال با وزارت بهداشت، به امضاء رسانده‌ایم و اگر صلاح بود این تفاهمنامه تمدید خواهد شد و فعالیت‌ها ادامه خواهد داشت برای طرح‌های درازمدتی که بعدا پیش بینی خواهد شد. ما صرفا نباید به مفاد این تفاهمنامه اکتفا کنیم و گستره فعالیت‌های طرفین تفاهمنامه را باز گذاشته‌ایم تا احیانا اگر برنامه‌ها و طرح‌های دیگری قرار است از سوی طرفین اجرا شود، بهتر بتوان آن را انجام داد. امید است این تفاهمنامه که در هفته مبارک پژوهش به امضاء رسید منشا خیر و برکات فراوان برای وزارت بهداشت و همچنین پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن باشد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل