صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد


كد خبر:3610 تاريخ خبر :09:35:00 1396-11-18 نسخه چاپي

جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی با حضور مجموعه های قرآنی کشور در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی با حضور نمایندگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جامعه المصطفی، وزارت علوم، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و... در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی(رییس مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی) اظهار داشت: غرض از برگزاری این جلسه، ایجاد ارتباط و انس بین مجموعه های قرآنی کشور با پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و معرفی این پژوهشکده برای انجام فعالیت های متقابل است.
وی گفت: فعالیت طاقت فرسای حدود 30 ساله دوستان این پژوهشکده جای سپاس دارد. ما این پژوهشکده را به عنوان مرکز الگوی پژوهشی قرآنی در کشور مثال می زنیم. اگر به محصولات این پژوهشکده وارد شویم، این مسأله بیشتر تصدیق می شود. این پژوهشکده در مقام مقایسه با دیگر مراکز پژوهشی یکی از موفق ترین مراکز پژوهشی قرآنی ما در کشور است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدی اظهار داشت: ترجمه آثار به خصوص برای زبان های پر متکلم و پر مخاطب از کارهای روی زمین مانده این پژوهشکده است. اکنون فصلی است که آثار خود را به سراسر جهان برسانید و در این قضیه تأخیر صورت گرفته و حداقل 21 زبان فوری داریم که جمعیت زیادی دارند و ضروری است. آثار باید ترجمه شود اما نه ترجمه سخیف و ضعیف. اگر ترجمه را شروع کردید، حق آن را ادا کنید و ترجمه فاخری شود.
سپس حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم(رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن) به معرفی این پژوهشکده پرداخت و با بیان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت آن به معرفی گروه های پژوهشی این پژوهشگده پرداخت و اظهار داشت: این پژوهشکده از پنج گروه علمی تفسیر قرآن، علوم قرآنی، دائره المعارف قرآن کریم، مطالعات تطبیقی و فرهنگ نامه و معاجم قرآنی تشکیل شده است.
رییس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن به بیان گزارشی از فعالیت‏ها و برنامه‏های این پژوهشکده پرداخت و تصریح کرد: این گروه در طول سالیان فعالیت خود به برگزاری 3 همایش(بین المللی و ملی)، تولید 25 نرم افزار، 16 اثر برگزیده، 52 مقاله علمی پژوهشی، برگزاری 77 کرسی و نشست و سمینار پرداخته است.
وی افزود: این پژوهشکده در حال حاضر 94 پژوهش در دست تحقیق و 54 اثر در دست انتشار دارد. همچنین تاکنون 101 اثر در قالب 194 جلد از سوی این پژوهشکده منتشر شده است که از این میان، 173 جلد آن به صورت دیجیتالی انتشار یافته است.
حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم اظهار داشت: در حال حاضر 15 کلان پروژه در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در حال آماده سازی می باشد. قابل ذکر است که در این پژوهشکده 13 محقق و 23 هیئت علمی مشغول فعالیت علمی هستند.
در ادامه این جلسه هر یک از مدیران گروه های پژوهشی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن ضمن گزارشی از فعالیتهای گروه مربوط به خود، به توضیح آثار، پروژه ها و طرح های در حال انجام گروه خود پرداختند.
در پایان، مهندس محمود متین فر(رییس اداره فناوری و فرآوری اطلاعات پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن) اظهار داشت: تا کنون 25 نرم افزار از سوی این اداره تولید شده است. وی ضمن معرفی پایگاه های اینترنتی این پژوهشکده گفت: این پژوهشکده دارای سه سایت: پایگاه معارف قرآن به نشانی: www.maarefquran.com(شامل اخبار و اطلاع رسانی فعالیت‏ها، 76 کتاب تمام متن، معرفی 3960 پایان نامه قرآنی، معرفی 4241 مقاله قرآنی، معرفی 2820 کتاب قرآنی، معرفی قرآن پژوهان، نرم‏افزارهای قرآنی، پایگاه های قرآنی، نشریات قرآنی و...)، پایگاه تخصصی ترجمه قرآن کریم به آدرس www.maarefquran.net (11 ترجمه فارسی قرآن، 3 ترجمه قرآن به زبان های خارجی، 7 صوت قرائت قاریان قرآن، 388 مقاله با موضوع ترجمه قرآن، معرفی ترجمه ها، کتب ترجمه، نشریات ترجمه، ترجمه پژوهان و...) و پایگاه دانشنامه موضوعی قرآن کریم به نشانی اینترنتی www.maarefquran.org (بیش از 12000 مقاله بصورت تمام متن یا فایل pdf، دارای درخت موضوعات با 1400 موضوع، بیش از 12000 بازدید روزانه) می باشد.
رییس اداره فناوری و فرآوری اطلاعات پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن تصریح کرد: تولید نرم‏ افزارهای اندروید از آثار برگزیده پژوهشکده، حمایت از ایده ها و طرح ها ی فناورانه قرآنی، ویکی قرآن، پایگاه قرآن و استشراق، نرم‏ افزار قرآنی سراج - نسخه جدید، نرم‏ افزار فرهنگ موضوعی تفاسیر ـ نسخه 2، فصلنامه علمی پژوهشی فرهنگ و معارف قرآن از طرح‏ها و پروژه ‏های در دست انجام اداره فناوری و فرآوری اطلاعات این پژوهشکده به شمار می رود.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل