صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
اولین نشست از مجموعه نشست‌های طرح نظام‌سازی قرآنی برگزار شد


كد خبر:3608 تاريخ خبر :09:46:00 1396-11-14 نسخه چاپي

اولین نشست از مجموعه نشست‌های طرح نظام‌سازی قرآنی با عنوان «مفهوم‌شناسی و روش‌شناسی مبحث نظام و نظام‌سازی قرآنی در عرصه سیاسی» برگزار شد

به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن، اولین نشست از مجموعه نشست‌های طرح نظام‌سازی قرآنی با عنوان «مفهوم‌شناسی و روش‌شناسی مبحث نظام و نظام‌سازی قرآنی در عرصه سیاسی» با همکاری پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و مؤسسه فرهنگی هنری رویش اندیشه و معرفت، در روز پنج شنبه 12 بهمن ماه در تالار شیخ طبرسی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن برگزار شد.
این نشست با حضورحجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لکزایی به عنوان ارائه دهنده، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبد الله نظر زاده و حجت الاسلام والمسلمین دکتر میر احمدی به عنوان ناقد و نیز حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد صدق یوسفی مقدم به عنوان دبیر علمی و نیز با شرکت جمعی از محققان قرآنی از حوزه و دانشکاه برگزار شد. در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر یوسفی مقدم ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و نیز گرامیداشت آغاز دهه مبارک فجر نکاتی در خصوص سلسله نشستهای طرح نظام سازی قرآنی بیان فرمودند.
سپس حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک‌زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به ارائه مبحث پرداخته و تصریح کرد: نظامی که در هر حوزه از مباحث داریم باید برگرفته از تعالیم قرآن و عترت باشد و یا حداقل در مخالفت با قرآن و عترت نباشد.
وی افزود: ذیل استخراج مکتب سیاسی قرآن، اولین پرسش این است که با چه روشی این مکتب را می‌توانیم استخراج کنیم؛ علمای گذشته روش‌های خوبی داشته‌اند و امروز نیز روش‌های خاص دیگری وجود دارد که هر دو دسته از این روش‌ها قابل استفاده است.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: او معتقد است، چون مهم‌ترین وظیفه دولت اقامه شرع و اجرای دین از سویی و تامین امنیت مردم از سوی دیگر است پس سلطان باید احکام شریعت را بداند و به مردم نیز یاد بدهد و در ادامه نیز به علوم شریعت در کتاب خود می‌پردازد.
لک‌زایی بیان کرد: فرض نظام‌سازی این است که اگر بشر به مسئله‌ای واقعی نیاز داشته باشد آن را تاسیس می‌کند لذا بشر بدون نظام سیاسی نمی‌تواند به زندگی خود ادامه دهد ولو اینکه این نظام سیاسی خوب هم نباشد. دولت، خانواده، بهداشت، اقتصاد و تعلیم و تربیت ۵ نظامی است که بشر بدون آن بقاء ندارد و نابود خواهد شد.
وی افزود: در نظام سیاسی قرآنی، امام و رهبر الهی عنصر کلیدی است که در دوره پیامبر، خود ایشان و در دوره ائمه (ع)، آن بزرگواران و در دوره غیبت نیز، ولایت فقیه است.
در ادامه این بحث حجت‌الاسلام والمسلمین دکترعبدالله نظرزاده، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نقدی بر سخنان دکترلکزایی اظهار داشت: یکی از مباحث قابل استخراج از قرآن کریم، نظامات قرآنی است و ما باید روشی را انتخاب کنیم که انطباق حداکثری با قرآن داشته باشد، چون امکان صددرصدی در برداشت ما که منطبق بر قرآن وجود داشته باشد ندارد.
نظرزاده افزود: نظام سیاسی قرآن نگاه پیوسته میان دنیا و آخرت دارد و این نگاه به خوبی در قصه حضرت موسی و قومش همچنین در داستان خضر و موسی وجود دارد؛ لذا تحلیل سیستمی از نشان دادن این نظام، عاجز است.
همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین منصور میراحمدی بیان کرد: سؤال من این است که آیا روش تحلیل سیستمی می‌تواند روشی برای فهم دیدگاه قرآن باشد؟ بنده معتقدم که ما نیاز به روش متن محور داریم و هیچ روش فرامتنی نمی‌تواند به دیدگاه قرآن کریم برساند.
وی افزود: پذیرش محدودیت‌های روش سیستمی نکته مثبتی است که از سوی ارائه دهنده مطرح شده است، لذا لازم است ابتدا این محدودیت‌ها فهرست شود و پیشنهاداتی را ارائه کنیم تا بتوانیم به الگو‌ها و روش‌های مناسبتر از جمله الگوی ترکیبی برسیم.
میراحمدی تصریح کرد: یحث دیگر من این است که روی اصل ادعای تبیین این موضوع تردید دارم؛ ما اگر بخواهیم روش قرآن را در نظام‌سازی به دست آوریم لازمه آن تحلیل سیستمی در فهم قرآن است؛ کسی ممکن است مدعی شود که قرآن خودش ساختار روشی خاصی دارد که ما باید به آن دست یابیم، ولی آیا این الگو یعنی تحلیل سیستمی ما را به ساختار روشی قرآن می‌رساند این الزام به نظر نمی‌رسد.
در پایان حجت الاسلام لکزایی به نقدهای ناقدان و نیز سؤالات مطرح شده از سوی شرکت کنندگان پاسخ دادند.
یادآور می‌شود این نشست، اولین نشست از مجموعه نشست‌های طرح نظام‌سازی قرآنی است که توسط پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن برگزار شده است.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل