صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
گزارش برگزاری همایش ملی بررسی آرای تفسیری علامه محمد هادی معرفت(ره)


كد خبر:3580 تاريخ خبر :08:45:00 1396-9-26 نسخه چاپي

گزارش برگزاری همایش ملی بررسی آرای تفسیری علامه محمدهادی معرفت(ره) توسط دبیر علمی همایش در گفتگو با پایگاه معارف قرآن

باسمه تعالی
از راههای بالندگی افکار و حرکت در مرزهای دانش، بررسی و نقد افکار اندیشوران بزرگ در حوزه های مختلف علمی است. یکی از اندیشوران بزرگی که در دهه های اخیر خوش درخشیده و با تلاش فراوان، علاوه بر پاسخگویی به شبهات فراوان، در زمینه علوم قرآن و تفسیر، آثار گرانسنگی از خود به یادگار گذاشته، عالم خدمتگذار و قرآن پژوه وارسته و اندیشمند گران مایه، حضرت علامه محمد هادی معرفت رحمة الله علیه است.
شخصیت برجسته ای که سکان دار انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری، در باره ایشان فرموده اند: این روحانی عالی مقام، خدمات ارزشمندی در زمینه تحقیقات و تالیفات دینی به ویژه در تفسیر و علوم قرآنی به جامعه علمی کشور عرضه داشته اند و تالیفات ایشان یادگارهایی ماندنی به شمار می آیند.
بی تردید علامه معرفت( ره) نقش بی بدیلی در احیاء مباحث علوم قرآن به متن مباحث حوزوی داشته و در شیعی سازی مباحث علوم قرآن و تفسیر در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی تاثیر فراوانی داشته اند.
نیاز به توضیح نیست که جهان اسلام در عصر حاضر تحت تاثیر اندیشه های سلفی خشک و ظاهر بین، در باتلاقهایی چون طالبان و داعش و تکفیری ها گرفتار شده است. یگانه راه نجات امت اسلامی، ترویج اندیشه های ناب اهل بیت (علیهم السلام) می باشد که متاسفانه به دلیل جو حاکم بر جهان اهل سنت که فضایی ظاهر گرا و اشعری بوده و اندیشه های سلفی بر آن حکم فرمایی می کند، امکان عرضه اندیشه های پاک و زلال اهل بیت (علیهم السلام) بسیار مشکل شده است.
در این بین استاد فرزانه علامه معرفت، پس از نزدیک به چهار دهه مطالعه در مقدمات و مبانی تفسیر(که در قالب مجموعه ده جلدی التمهید عرضه شده است)، روشی منحصر به فرد و هوشمندانه را ابتکار کرده و بنیان تفسیر اثری جامع را بنا نهادند. معظم له در این تفسیر، بدون ایجاد حساسیت های فرقه ای و مذهبی توانسته اند تمامی روایات تفسیری اهل بیت (علیهم السلام )را (که حجم آن بسیار بیشتر از روایات گرد آمده در تفاسیر روایی شیعی (چون نور الثقلین و البرهان است) به جهان اسلام(اعم از شیعه و سنی) و حتی فراتر از مرزهای اسلام، عرضه نمایند دهند. ایشان روشی را برگزیده اند که با ممشای علمای عصر حاضر اهل سنت (که مسلکی ظاهر گرا و اشعری و سلفی دارند)، سازگاری داشته باشد و بر این اساس، بدون تاکید بر روشهای تاویلی و بطن گرایانه، تفسیری ظاهری اما عمیق از آیات و روایات عرضه کرده اند، تا نشان دهند حتی در تفسیر ظاهری نیز می توان برتری اندیشه اهل بیت (علیهم السلام) را بر سایر اندیشه های رقیب اثبات نمود و بدین ترتیب، در ضمن عرضه مقارن رویات تفسیری اهل سنت و اهل بیت (علیهم السلام) اندیشه های اهل بیت (علیهم السلام) در جهان اسلام گسترش یافته و تثبیت گردد.
تجلیل بعد از یک دهه از وفات آن مرحوم تجلیل از آن مقام شامخ، تاکیدی بر ضرورت تداوم، تعمیق و گسترش مباحث علوم قرآن و تفسیر با رویکرد شیعی از سوی حوزویان می باشد. هنوز تا دیده شدن اندیشه شیعی در کتابخانه های جهان، به خصوص در بین اهل سنت و نیز در میان اروپاییان راه زیادی در پیش داریم.
بازخوانی اندیشه های آن استاد راحل در دهمین سالگرد رحلت ایشان بهانه ای است تا کارنامه تلاش حوزه های علمیه و مجامع علمی پژوهشی در تحقق این هدف بازبینی و انگیزشی دوباره برای به صحنه آمدن دانشمندان توانا و فرهیخته به وجود آید. لذا تجلیل از مقام علمی حضرت علامه معرفت هم تکریمی از ایشان و هم ایجاد انگیزشی برای دیگران می باشد. این ایجاد انگیزش، نه از طریق برگزاری بزرگداشت، بلکه از طریق واکاوی اندیشه های استاد معرفت و نشان دادن عرصه و فرصت های نو پژوهش های علوم قرآنی و تفسیری صورت می گیرد.
بر این اساس دفتر تبلیغات اسلامی که خود علَم توسعه، تعمیق و فعالیت های پویای قرآنی را بر دوش دارد، به عنوان محوری ترین دستگاه و سزاوار ترین آنها در بازشناسی اندیشه های علامه معرفت و نشان دادن عرصه های نو پژوهش های قرآنی بر پایه اندیشه های آن راحل عظیم الشأن می باشد.
مع الوصف کاملا ضروری می نماید که اندیشه های تفسیری علامه معرفت در تفسیر اثری، مورد واکاوی دقیق قرار گیرد تا مبادا این راه تازه تاسیس، در غبار روزمرگی ها، مدفون گشته و علَم این نهضت جدید، پس از رحلت معظم له، بر زمین بماند.
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم توانسته است در راستای تحقق اهداف یاد شده با همکاری پژوهشکده،فرهنگ و معارف قرآن و موسسه قرآنی التمهید و مشارکت دیگر مراکز علمی و پژوهشی قرآنی کشور، همایش ملی بررسی آرای تفسیری علامه محمد هادی معرفت را برگزار نماید، که به لطف خداوند با همت اندیشمندان و پژوهشگرن قرآنی سراسر کشور، ثمرات ارزشمندی را به همراه داشته است که به اختصار گزارشی از فرایند برگزاری و فعالیت های همایش ملی علامه محمد هادی معرفت به شرح ذیل به حضور تقدیم می گردد.
رئوس فعالیت های دبیر خانه همایش
1.تدوین طرح همایش
2.طراحی پوستر همایش وارسال برای مراکز مربوطه
3. فراخوان همایش پس از ثبت آن در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC).
4.عملیاتی سازی امور همایش در سایت (ISC)
5. درخواست صدور احکام اعضای محترم شورای علمی و سیاست گذاری همایش
6. اطلاع رسانی حضوری همایش
اعضای کمیته پیگیری(مدیر همایش، دبیر علمی، دبیر اجرایی و مسئول کمیته) باحضور در مراکز علمی و پژوهشی از اساتید و پژوهشگران جهت همکاری با همایش در برگزاری پیش نشست های علمی ، تدوین ، داوری مقالات و انتشار مقاله در مجلات علمی پژوهشی دعوت به عمل آوردند.
7. اطلاع رسانی پیامکی
پس از شناسایی چند صد نفر ازفارغ التحصیلان سطح چهاررشته تخصصی تفسیر حوزه به صورت پیامکی از همه آنان جهت تدوین مقالات برای همایش دعوت به عمل آمد.
8. تشکیل بیش از دوازده نشست پیش همایش از سوی مراکز علمی پژوهشی با همکاری دبیر خانه همایش در سطح کشور(کرمان،تهران، قزوین، قم) با محوریت بررسی آرای تفسیری علامه معرفت
9. سفارش تدوین بیش ازچهارده مقاله ( از سوی دبیرخانه همایش و موسسه تمهید) در موضوعات تعیین شده ازسوی شورای علمی همایش به پژوهشگران برجسته قرآنی و صدور دستور پرداخت بعد از تایید داوران
10. دعوت از پژوهشگران قرآنی برای داوری مقالات
11. آماده سازی مجموعه چکیده مقالات همایش و انتشار نسخه مکتوب ودیجیتالی آن.
12. داوری بیش از 191 مقاله با (چهار صد داوری) .
13. تعیین اساتید معظم حجج اسلام آقایان رضایی اصفهانی ، رستم نژاد، نصیری،مودب،فاکر به عنوان مدیران پنلها و تعیین اولویت 30مقاله برای ارائه در پنل ها از سوی آنان .
14.تعیین پنج نفر از کارشناسان مجموعه به عنوان مدیر اجرایی پنل ها.
15. تشکیل پنج پنل در پنج محوراصلی همایش (1-گرایش های تفسیری2- مباحث علمی در تقسیر اثری3- معارف تطبیقی در تفسیر اثری4-دیدگاه تفسیری علامه معرفت 5- قواعد و روش های تفسیری در تفسیر اثری) با حضور هیئت داوران آقایان اساتید گرام( رضایی اصفهانی ، رستم نژاد، فاکر ، مودب، نصیری ،بهمنی ،کوثری، عیسی زاده،فیروزمهر،علوی مهر ،اسلامی،قمر زاده،سحر خوان،اسکندری،دیاری،داودی) .
16.داوری بیش از سی مقاله ازسوی داوران در پنل ها و انتخاب یک مقاله به عنوان مقاله برتر و یک مقاله به عنوان مقاله شایسته تقدیردر هر پنل.
17. دعوت از دانشجویان مقاطع دکترا و سطح چهارحوزه برای حضور در همایش و پنل های تخصصی
18. شرکت بیش از سیصد نفر از دانشجویان مقاطع دکتری و ارشد و طلاب سطح چهار و سه در پنل های تخصصی
19. صدور گواهی داوری برای هیئت داوران پنل ها و مقالات، صدورگواهی ارائه مقاله برای ارائه کنندگان مقاله و صدور گواهی شرکت در پنل ها برای بیش از سیصد شرکت کننده .
20. صدور تقدیر نامه برای همکاران پرتلاش در برگزاری همایش
21. ارسال مقالات پذیرفته شده برای مجلات علمی و پژوهشی تعیین شده
22. بکارگیری بیش از 25 نفر از همکاران علمی ، اجرایی و خدماتی پژوهشکده فرهنگ و معرف قرآن در تدوین و ارزیابی مقالات، برگزاری نشست پیش همایش،پیگیری امور سایت، مدیریت اجرایی پنل ها و انجام امور دیگر همایش.
23.تشکیل جلسات شورای علمی و سیاست گذاری و پیگیری مصوبات
24.تشکیل جلسات کمیته پیگیری و اجرایی
25.سفارش تندیس همایش
26.برگزاری همایش در دوم آذر
27. تهیه گزارش فعالیت های همایش و ارائه آن در نشست خبری
28. مصاحبه با شبک های خبری صدا وسیما و خبرگزاری قرآنی
دبیر خانه همایش طی فعالیت چند ماهه بر خود لازم می داند ، تا با تشکر و قدردانی از رییس محترم دفتر تبلیغات اسلامی جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی، رییس محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی جناب حجت الاسلام و المسلمین دکترنجف لک زایی، ریس محترم موسسه قرآنی التمهید جناب حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت پور،رئیس محترم پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن حجت الاسلام یوسفی مقدم، رئیس محترم قطب تعمیق ایمان جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد تقی سبحانی ، رئیس محترم میز توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی جناب حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی ،اعضای محترم شورای سیاست گذاری همایش و دبیر اجرایی همایش حجت الاسلام و المسلمین آقای جلال عراقی ومسئول محترم کمیته پیگری حجت الاسلام و المسلمین حامد معرفت ، همچنین از نویسندگان محترم چکیده مقالات ، و داوران ارجمند و عوامل اجرایی تشکر و قدر دانی نماید.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل