صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
نشست علمی « شناخت شناسی تفسیر راهنما» و تجلیل از شخصیت قرآنی آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) برگزار شد


كد خبر:3496 تاريخ خبر :13:06:00 1395-11-21 نسخه چاپي

به همت پژوهشکده مطالعات قرآنی و معاونت فرهنگی اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نشست علمی «شناخت شناسی تفسیر راهنما و تجلیل از شخسیت قرآنی آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره)» برگزار شد

به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن، نشست علمی «شناخت شناسی تفسیر راهنما و تجلیل از شخسیت قرآنی آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره)، به همت پژوهشکده مطالعات قرآنی و معاونت فرهنگی اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی برگزار شد.
در این نشست که در روز دوشنبه مورخ 18 بهمن 1395 در محل سالن حکمت این پژوهشگاه و در جمع محققان و پژوهشگران عرصه علم برگزار گردید، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی ایازی رئیس محترم اسبق پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، با عنوان «جهاد عامل اصلی شکل گیری تفسیر راهنما» به ایراد سخن پرداخت و فرمود: تفسیر راهنما محصول نگاه آیت الله رفسنجانی است که افزون بر آگاهی به زمان، در مرز نیازهای انسان معاصر حرکت و در جهت آرمانهای دینی تلاش خستگی ناپذیری داشت.
حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق یوسفی مقدم رئیس کنونی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن نیز دیگر سخنران این نشست بود که در خصوص «گرایشها در تفسیر راهنما» اظهار داشت: در باره گرایش ها در تفسیر راهنما سه مطلب را یادآوری می کنم.
1. تفسیر راهنما از تمام مناهج بهره گرفته است و در برخی آیات مثل آیه تطهیر برای تبیین معنای آن از منهج جامع استفاده کرده است.
2. سبک تفسیر راهنما مثل تفسیر المیزان نیز سبک ترکیبی با شیوه نوین و بدیع است.
3. در گرایش ها، برداشت ها منحصر به ظواهر الفاظ نشده و به حکم پیامبر(ص) ( ما من آیه الا و لها ظهر و بطن) به ظهر و بطن قرآن توجه شده است توجه به این حقیقت که قضایای شخصی در حکم قضایای حقیقی است، توجه به سیاق، الغاء خصوصیت و هر آنچه در تعمیم آیه و بعد فراعصری آن نقش داشته است.
درادامه سرکار خانم دکتر فروغ پارسا رئیس محترم پژوهشکده مطالعات قرآنی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طی مقاله ای به بیان ویژگیهای تفسیر راهنما پرداخت و اظهار داشت: بنظر می رسد تفسیر راهنما دقیقا در همان پارادایم تفسیر عصری و اجتماعی سید جمال الدین اسد آبادی پایه ریزی و تدوین شده است.
آخرین سخنران این نشست حجت الاسلام والمسلمین سید اسد الله موسوی عبادی از محققان پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن بود که به بیان هدف از تدوین و تنظیم این برداشتهای قرآنی به نقل از آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) و نیز اهداف پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در ادامه کار بر روی این اثر برجسته ایشان پرداخته و در ادامه نیز ویژگیهای اختصاصی روش برداشتهای تفسیری آیت الله هاشمی (ره) و همچنین ویژگیهای کار محققان پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در تفسیر راهنما را بیان نمود.
لازم به ذکر است: تفسیر راهنما بر اساس برداشتهای تفسیری آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) که در زندان ستمشاهی نوشته شده بود، به همت محققان پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم که در آن زمان با نام: «مرکز فرهنگ و معارف قرآن» شناخته می شد، در 20 جلد تهیه شده است. که مورد استقبال گسترده محققان و قرآن پژوهان قرار گرفت و در ادامه کار نیز کتاب ارزشمند « فرهنگ قرآن » که هدف اصلی آیت الله هاشمی رفسنجانی از آن برداشتها بود، به همت محققان این پژوهشکده در 33 جلد آماده شد و اکنون به عنوان یکی از کتابهای مرجع برای قرآن پژوهان و محققان شناخته می شود.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل