صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
علوم قرآن در اندیشه امام خمینی(ره) به بازار نشر عرضه شد


كد خبر:3446 تاريخ خبر :10:14:20 1395-8-27 نسخه چاپي

علوم قرآن در اندیشه امام خمینی(ره) تالیف فاضل ارجمند دکتر فرج الله میر عرب عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن، نویسنده معتقد است امام خمینی(ره) به روش مرسوم در مورد قرآن سخن نگفته و ننوشته اند؛ بلکه به دنبال بیان حقیقت قرآن و اسرار آن و گشودن هرچه بیش تر راه بهره برداری از این مخزن الاسرار الهی بودند.
به نظر دکتر میر عرب،با اعتقادی که امام (ره)، در مورد قرآن داشتند، در آثار ایشان بسیاری از عناوین مودجود در کتاب های علوم قرآنی، همچون بحث جمع آوری، اعراب، رسم الخط و تعداد آیات قرآن، وجود ندارد و یا به طور مبسوط دیده نمی شود، در حالی که عناوین و مباحثی در آثار امام یافت می شود که در سایر کتاب ها کمتر می توان آن را دید، مانند: حقیقت تنزیل، کشف حقایق قرآن، فهم قرآن و موانع آن، نگاه خاص به مهجوریت، رابطه علم و عرفان با قرآن، ارتباط با حقیقت قرآن قبل از قرار گرفتن در تنگنای الفاظ و ... علت این گرایش، عارف بودن به معنای واقعی کلمه و نگاه عارفانه ایشان به قرآن و علوم مربوط به آن است.
علوم قرآن در اندیشه امام خمینی(ره)، در شانزده فصل به مباحثی چون جایگاه قرآن و علوم قرآنی، نزول قرآن، اعجاز قرآن، سلامت قرآن از تحریف و تغییر، ظاهر و باطن و نزول بر هفت حرف، حروف مقطعه رموز قرآن، محکم و متشابه، نسخ در قرآن، فهم قرآن و تاثیرپذیری از آن، سیمای کلی مقاصد و معارف قرآن، تکرارها و تنوع بیانی قرآن، جامعیت و جاودانگی قرآن، مقدمات رسیدن به حقیقت قرآن، قصص قرآن، تفسیر قرآن و تأویل قرآن به رشته تحریر در آمده.
این کتاب 246 صفحه توسط موسسه چاپ و نشر عروج منتشر و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل