صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین حسینعلی یوسف زاده مولف کتاب پیشوایی از منظر قرآن کریم


كد خبر:3439 تاريخ خبر :06:22:27 1395-8-1 نسخه چاپي

در اين اثر تلاش شده مجموعه مباحث را در 6بخش واژه شناسی، اهمیت و ضرورت پیشوایی، ویژگیهای پیشوا، طرح دیدگاههای گوناگون در باره انتخابی و یا انتصابی بودن امام و پیشوا، وظایف و شؤون امام و پیشوا و پاسخ به شبهاتی که جدیدا در این موضوع مطرح شده است، ارائه شود.

به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن، کتاب پیشوایی از منظر قرآن کریم،اثر حجت الاسلام والمسلمین حسینعلی یوسف زاده، محقق پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی،مدتی پیش منتشر شد. به همین مناسبت مصاحبه ای با ایشان انجام شده که در ادامه ملاحظه می کنید.

اجمالی درباره کتاب و موضوع آن بفرمایید

همانطور که میدانید جانشيني پيامبر گرامي اسلام (ص) از نخستين مباحث كلامي است كه پس از رحلت آن حضرت، در میانمسلمانان تبدیل به یک مسئله مهم شد ودانشمندان مسلمان با رويكردهاي گوناگون به بررسي آن پرداختند. امامت نه تنها به عنوانيك نظريه سياسي بلكه به عنوان يك ديدگاه كلامي، و اصلي از اصول دين، تا كنون اختلافات فراواني را در ميان مسلمانان برانگيخته است؛ بسياري از اختلافها در باره امامت به نوع نگاه آنان به اين موضوع مربوط و در واقع كنشها و واكنشهاي خاصي است كه هر گروه در برابر مخالفان خود داشته است.اثر موجود با توجه به آيات قرآن کريم نگارش يافته وفارغ از هر گونه رويکردي خاص، و با توجه به همه گرايشات و با نقد ديدگاههاي ناسازگار با قرآن به اثبات حقيقت در اين باره پرداخته است. ما در اين اثر تلاش کرديم مجموعه مباحث را در 6بخش واژه شناسی، اهمیت و ضرورت پیشوایی، ویژگیهای پیشوا، طرح دیدگاههای گوناگون در باره انتخابی و یا انتصابی بودن امام و پیشوا،وظایف و شؤون امام و پیشوا و پاسخ به شبهاتی که جدیدا در این موضوع مطرح شده است، ارائه نماييم البته مباحث به گونهاي ترتيب يافته اند که نظمي منطقي را تداعي کنند اما در عين حال در مواردي ممکن است براي خواننده در طرح برخی مباحث شبهه ای باشد که با مطالعه کامل آن مبحث، شبهه برطرف خواهد شد. به عنوان مثال دليل ما بر طرح امامت باطل اين بوده است که خواستهايم فارق از هر نگرشي ديدگاه قرآن را در موضوع امامت به بررسي بنشينيم و بر همين اساس است که امامت در اصطلاح بعد از انواع امامت آمده است.

سبب نگارش این کتاب چیست و چرا به تالیف چنین موضوعی روی آوردید؟
این کتاب به بهانه تاليف مقاله"امامت" در دائره المعارف قرآن کريم، نگارشيافته و تلاش بر این بوده که با اشاره به مباحث گستردهامامت که در آن مجال نميگنجيد و با بررسي بيشتر آيات قرآن کريم و نيز برخي روايات و آثار پيشين پاسخ مناسبي براي برخي شبهات جديد در اين زمينه ارائه کند. گفتن این نکته خالی از لطف نیست که نَفْسِ فراهم‏سازى دائرة المعارف، نعمت و بهره‏اى بزرگ است، امّا از آنجا که در تالیف مقالات دائره المعارف یک سری تنگناها وجود دارد مقاله‏اى كه در آن ارائه میشود نمى‏تواند نشان‏دهنده همه دريافت‏هاى قرآنى در آن موضوع باشد. چه بسيار مطالبى كه حجم محدود و شيوه نگارش دائرة المعارف، اقتضاى طرح آن‏ها را ندارد. از این رو مقرّر شده تا در كنار آن كار عظيم، برای برخی از موضوعات از جمله امامت،تك‏نگاشتی قرآنى که رساله‏اى مفصّل‏تر از مقاله دائرة المعارف در این موضوع است و حاصل تأملات و پژوهش‏هاى نويسنده، هيئت علمى، فراهم آورندگان پرونده علمى و مجموعه كوشندگان آن مقاله را در گستره‏اى وسيع‏تر باز مى‏تابانَد؛ نگارش یابد و چون این اثر به فنون خاصّ دائره ‏المعارف نگارى محدود و مقيّد نيست، با مجالى مبسوط‏تر، وجوه آن موضوع را مى‏شكافد.

ویژگیهای بارز این اثر چیست؟

اثر موجود با توجه به آيات قرآن کريم نگارش يافته وفارغ از هر گونه رويکردي خاص، و با توجه به همه گرايشات و با نقد ديدگاههاي ناسازگار با قرآن به اثبات حقيقت در اين باره پرداخته است.

ارباب پژوهش و نگارش، بلكه عموم دانش پژوهان در حد مطالعات پايه اسلامى مى‏توانند از اين تك‏نگاشت‏ه بهره گيرند و به جاى مراجعه به چندين مأخذِ دست چندم، به حاصل كاوش در منابع دست اول و متقن روى آورند.سلاست و روانى قلم، استناد و اتّكاى علمى و ديگر ويژگى‏هايى كه به اتقان محتوايى يا زبانىِ اثر باز مى‏گردند، در این تك‏نگاشته مراعات شده است ليكن نگارنده در تفصيل مطالب و بهره جستن از منابع، دستى گشوده‏تر داشته است، از اين رو مى‏توان ادّعا كرد كه حتّى بهره گيرانِ از مقاله دائرة المعارف، از اين تك‏نگاشته بى‏نياز نخواهند بود، به ويژه كه در اين مجموعه به مآخذ معاصر، بيشتر توجه مى‏شود و به برخى از مطالب مستحدث مرتبط با موضوع نيز پرداخته مى‏شود.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل