صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
کرسی نقد فرهنگ‌نامه تحلیلی وجوه و نظایر در قرآن برگزار شد


كد خبر:3433 تاريخ خبر :16:44:00 1395-7-6 نسخه چاپي

کرسی نقد فرهنگ‌نامه تحلیلی وجوه و نظایر در قرآن به کوشش پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد

به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن، کرسی نقد فرهنگ‌نامه تحلیلی وجوه و نظایر در قرآن با ارائه حجت الاسلام و المسلمین کوثری و حضور حجت الاسلام آقایان سعید بهمنی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و فاضل ارجمند هاشم زمانی به عنوان ناقدین، در تالار طبرسی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن برگزار شد.

جلسه با قرائت آیاتی از قرآن و با حضور عده ای از اعضای محترم هیئت علمی و پژوهشگران، رأس ساعت مقرر آغاز گردید.

در ابتدا دبیر علمی جناب آقای دکتر عیسی‌زاده مدیر گروه فرهنگ‌نامه‌ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در مورد فرایند تدوین فرهنگ‌نامه تحلیلی وجوه و نظائر در قرآن و فلسفه برگزاری کرسی نقد، اظهار داشند: با توجه به این که یکی از رسالت های مهم پژوهشکده فرهنگ ومعارف قرآن به عنوان بزرگ‌ترین مرکز قرآن پژوهی کشور که تا کنون آثار فاخری را تقدیم پژوهشگران قرآنی نموده است، تدوین فرهنگ‌نامه‌های قرآنی در حوزه عمومی و تخصصی می باشد، گروه فرهنگ‌‌نامه‌ها و معاجم قرآنی پس از تهیه جامع‌ترین معجم معنایی قرآن با عنوان فرهنگ قرآن و فرهنگ موضوعی تفاسیر، با پیشنهاد حجت‌الاسلام و المسلمین، جناب آقای یوسفی مقدم، تدوین اولین فرهنگ‌نامه تخصصی قرآن با عنوان «فرهنگ‌نامه تحلیلی وجوه و نظایر در قرآن» را در دستور کار قرار داد که این اثر به همت استاد ارجمند و پژوهشگر برجسته قرآنی، آقای کوثری، در دو جلد تدوین و به قرآن پژوهان ارائه گردیده است.

پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با همکاری مرکز همکاری‌های علمی، به جهت اهمیت ونقش این اثر در توسعه پژوهش‌های قرآن جهت بهره‌گیری از آراء صاحب‌نظران کرسی نقد این اثر را با حضور ناقدان ارجمند برگزار نموده است. امید آن که با نکات ارزشمند ناقدان محترم، شاهد غنای بیشتر این اثر در ویرایش بعدی باشیم.

ایشان در ادامه پس از معرفی مؤلف و ناقدان محترم به حضار شرکت کننده، از مؤلف اثر جناب استاد کوثری درخواست نمودند تا نسبت به معرفی اثر، گزارشی را ارائه دهند.

حجت‌االسلام و المسلمین، آقای کوثری در معرفی «فرهنگنامه تحلیلی وجوه و نظایر قرآن» توضیحاتی را بیان نمودند سپس ناقد اول جناب استاد بهمنی نقد خود را در دو محور ساختار و محتوی ارائه نمودند و در ادامه ناقد دوم جناب استاد زمانی نیز نظرات خویش را در مورد فرهنگ نامه تحلیلی وجوه و نظایر در قرآن مطرح نمودند.

در انتها عده ای از حضار شرکت کننده نیز پرسش هایی را در خصوص ساختار و محتوای این اثر بیان نموده و در پایان مولف محترم پس از پاسخ گویی به پرسش های مطرح شده به نقدهای ناقدان جواب هایی را ارائه کرده و اظهار داشتند نکات مطرح شده در این کرسی در ویرایش بعدی فرهنگ نامه مورد توجه جدی قرار گرفته و ان شاء الله بر غنای ساختاری و محتوایی فرهنگ نامه افزوده خواهد شد.

 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل