صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
دو کتاب تخصصی حوزه قرائت قرآن رونمایی شد


كد خبر:3380 تاريخ خبر :15:56:00 1394-2-19 نسخه چاپي

در یازدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن، از دو کتاب «فقه قرائت (فقه اداء، موسیقی اداء)» و «ویژگی های تلاوت استادانه» رونمایی شد.

به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن به نقل از پایگاه اطلاعرسانی شورای عالی قرآن، از کتاب«فقه قرائت (فقه اداء، موسیقی اداء)» اثر حجت لاسلام والمسلمین یوسفی مقدم، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و کتاب «ویژگی های تلاوت استادانه»، مجموعه مقالات و سخنرانی های ارائه شده در دهمین نشست تخصصی اساتید، قاریان و حافظان ممتاز قرآن کریم در سال 93، رونمایی شد.

کتاب «فقه قرائت (فقه اداء، موسیقی اداء)» تألیف حجت الاسلام والمسلیمن دکتر محمدصادق یوسفی مقدم، در 4 بخش تنظیم شده است.

پس از بررسی مفاهیم اصلی بحث در بخش اول کتاب، در بخش دوم، به بررسی مباحثی از قبیل بررسی دیدگاه فقیهان در خصوص لزوم رعایت قواعد زبان عرب، پرهیز از لحن به مفهوم خطا در قرائت، قرائت تجویدی قرآن و حکم قرائت تجویدی پرداخته شده است.

در بخش سوم کتاب، مفهوم اقسام قرائت تجویدی یعنی ترتیل، تحقیق و تحدیر و حکم فقهی آنها بیان شده است.

در بخش چهارم کتاب نیز که عنوان «فقه موسیقی اداء» برای آن برگزیده شده، مطالبی مانند: مفهوم شناسی صوت حسن، مفهوم شناسی ترجیع و قرائت ترجیعی، مفهوم شناسی تحزین و قرائت تحزینی، مفهوم شناسی غناء و تطریب و حکم شرعی غناء طرح و بررسی شده اند.

کتاب دیگر «ویژگی های تلاوت استادانه» که در مجموع تعداد 5 سخنرانی از جمله سخنرانی جناب استاد رحیم پورازغدی و 10 مقاله از اساتید و محققان برتر نشست سال قبل در این کتاب چاپ شده است.

 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل