صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
فرهنگ قرآنی؛ راه تحقق اقتصاد مقاومتی


كد خبر:3355 تاريخ خبر :13:14:00 1393-2-7 نسخه چاپي

قرآن ما را به کار و تلاش و تولید و کسب امر کرده است؛ فرهنگ کار، فرهنگ قرآنی است؛ حتی در روز جمعه قبل و بعد از نماز می‎توانیم کار کنیم و در این روز هم از کار نباید غافل بود.

به گزارش واحئ خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از ايکنا، آیت‎الله‎‏العظمی عبدالله جوادی آملی، از مراجع عظام تقلید، در دیدار مدیران، اساتید و کارشناسان دارالقرآن‌الکریم سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به تعریف قرآن از مفهوم مقاومت اظهار کرد: خداوند مفهوم مقاومت را به روشنی برای بندگان مشخص کرده است که همان اصل قیام و عزت است.

وی افزود: خادمان قرآن بر اساس فرمایش حضرت رسول(ص) دریافت‌کننده بالاترین نعمات الهی هستند؛ در تعبیری دیگر از پیامبر اکرم(ص) است که وقتی قرآن در یک جلد قرار گرفت دیگر نمی‎سوزد که منظور از این جلد همان دل است.

این مرجع تقلید عنوان کرد: خداوند در قرآن با تعبیرات مختلف به بیان جهنم و عذاب ظالمان و حاضران در جهنم پرداخته است و به همین دلیل است که عنوان شده در این جا هم هیزم، هم آتش و هم آتش‌زن از خود جهنمیان هستند یعنی خود آن‌ها هیزم آتش می‎شوند.

وی گفت: قلمروی آرزوی هر فردی، حوزه معرفت او است؛ وقتی که بسیاری از مردم نمی‎دانند که در بهشت چه خبر است، آرزوی آن را هم نمی‎کنند پس باید اول علم داشت و بعد آن را از خدا بخواهیم؛ به همین خاطر است که هر چیزی که ما نمی‎دانیم که باید بخواهیم هم در قرآن وجود دارد پس باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم تا ارتقا یابیم.

این مرجع تقلید بیان کرد: خادمان قرآن باید قدر این موقعیت را بدانند و خود را ارزان نفروشند؛ نباید از قرآن استفاده ابزاری کرد و آن را وسیله کسب درآمد قرار داد.

مفسر قرآن کریم با بیان اینکه مسئله اقتصاد از مهم‌ترین مسائل است، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی با فرهنگ قرآنی حل می‏‌شود؛ قرآن ما را به کار و تلاش و تولید و کسب امر کرده است؛ فرهنگ کار، فرهنگ قرآنی است؛ حتی در روز جمعه قبل و بعد از نماز می‎توانیم کار کنیم و در این روز هم از کار نباید غافل بود.

وی افزود: اصول مقاومت در قرآن بیان شده است که یکی از آن‌ها عظمت قیام است؛ اگر یک ملت بخواهد قیام کند و عزیز هم باشد باید دستش در جیبش خودش باشد و جیبش هم پر باشد؛ فقیر کسی است که ستون فقراتش شکسته است که از مسکین که زمین‌گیر است بدتر است.

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی بیان کرد: فقیر توان مقاومت کردن ندارد؛ ملتی که جیبشان خالی باشد نمی‎توانند مقاومت کنند؛ اقتصاد مقاومتی با بی‌عرضگی و اختلاس به‌دست نمی‌آید؛ آنچه نداریم عرضه است و آنچه داریم هم این‌گونه اختلاس‏‌هاست.

این مفسر قرآن گفت: وقتی از البرز و زاگرس و زمین‎ها و جنگل‎های شمال استفاده نمی‎کنیم و به بهانه تحریم و بی‌عرضگی خودمان با ارز از ترکیه علوفه گران وارد می‎کنیم و قیمت مواد غذایی افزایش می‎یابد ربطی به تحریم ندارد بلکه بخاطر بی‌عرضگی ماست.

این مفسر قرآن بیان کرد: متأسفانه بسیاری قرآنی حرف می‎زنند ولی غیر قرآنی عمل می‏‌کنند؛ مزدوری در اسلام مکروه است؛ ما باید مردم را اکرام کنیم نه اطعام؛ باید فرهنگ و روحیه کار را در مردم تقویت کرد تا همه صاحب قدرت شوند زیرا قدرت و مسائل اقتصادی ستون یک ملت است که اگر نباشد همه جای آن ضربه می‎بیند.

وی گفت: اگر به اسلام عمل کنیم، ذره‎ای از تحریم‎ها ضربه نخواهیم خورد باید بدانیم که هر چیزی باید جای خود باشد؛ پرچم «یا زهرا» بود که پرچم سه رنگ را حفظ کرد نه بالعکس؛ در جنگ رزمندگان ما با پرچم یا زهرا رفتند و از این خاک دفاع کردند که البته این هم وظیفه است زیرا ما کشور خود را دوست داریم و از آن دفاع می‎کنیم ولی باید بدانیم که جای هر چیزی کجاست.

بنا بر این گزارش، در ابتدای این دیدار مهدی قره‌شیخ‌لو، رئیس دارالقرآن‌الکریم سازمان تبلیغات در سخنانی به سه مأموریت مهم این سازمان اشاره کرد و به گزارش مختصری در این زمینه پرداخت.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل