صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
هفدهمين المپياد بين‌المللی قرآن و حديث در افغانستان برگزار شد


كد خبر:2947 تاريخ خبر :14:59:00 1390-10-21 نسخه چاپي

هفدهمين دوره المپياد قرآن كريم از سوی نمايندگی جامعة‌المصطفی(ص) العالمية جمهوری اسلامی افغانستان در سالن اجتماعات حوزه علميه خاتم انبيا(ص) شهر كابل، پايتخت اين كشور برگزار شد

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از ايكنا، المپياد بين‌المللی قرآن و حديث در دو بخش شفاهی و كتبی در 12 رشته قرآنی با حضور يك هزار و 700 شركت‌كننده در سراسر اين كشور برگزار شد و قرار است از بين شركت‌كنندگان، دو نفر از برترين‌ها به مرحله نهايی اين المپياد اعزام شوند.
حجت‌الاسلام و‌المسلمين محامی، رئيس نمايندگی جامعة‌المصطفی(ص) در اين كشور، در مراسم افتتاحيه اين المپياد طی سخنانی گفت: اين رقابت‌ها بين مديران، اساتيد و طلاب مدارس علميه تشيع افغانستان برگزار و با استقبال مطلوب افغان‌ها روبه رو شد.
همچنين حجت‌الاسلام محمدرضا صالح، معاون فرهنگی ـ تربيتی جامعة‌المصطفی(ص) در مراسم افتتاحيه اين المپياد با اشاره به اقدامات فرهنگی اين مركز، تأكيد كرد: مسلمانان افغانستان از اقدامات فرهنگی جمهوری اسلامی ايران به خوبی استقبال می‌كنند و پيش از اين نيز مسابقه «انديشه مطهر» با حضور 700 شركت‌كننده در هفت استان اين كشور با موفقيت برگزار و در پايان اين مراسم، جوايزی به 18 نفر از برگزيدگان اين رقابت دينی اهدا شد.
در ادامه معاون فرهنگی ـ تربيتی جامعة‌المصطفی(ص) گفت: هدف از برگزاری المپياد قرآنی، ترويج فرهنگ قرآنی در اين كشور است و مسلمانان بايد بيشتر بر جنبه اخلاقی قرآن كريم توجه كنند و علاوه بر حفظ و قرائت اين كتاب الهی، به دستورات و آموزه‌های آن نيز عمل كنند.
وی، قرآن را عهدنامه طلاب امور دينی دانست و در پايان تصريح كرد: پزشك متعهد است تا جان انسان‌ها را نجات دهد و طلاب نيز بايد متعهد به قرآن كريم باشند و علوم الهی آن را آموخته و به آن‌ها عمل كنند تا رستگار شوند.
عبدالشكور فلاح، مسئول دفتر فرهنگی ـ تربيتی جامعة‌المصطفی(ص) در كابل نيز طی سخنانی در اين مراسم گفت: قرآن و عترت اهل بيت رسول خدا(ص) امانت گران‌بها و وسيله نجات هستند، پس برماست تا از اين دو امانت عظيم الهی استفاده كنيم تا عهد و دين خويش را به درستی ادا كرده باشيم.
وی يادآوری كرد: واحد قرآن و حديث معاونت فرهنگی تربيتی نمايندگی جامعة‌المصطفی(ص) در كابل، همراه و همگام با ستاد مركزی جامعة‌المصطفی(ص) العالمية در ايران و ديگر كشورهای جهان، افتخار برگزاری مرحله مقدماتی هفدهمين دور المپياد قرآن كريم را در كشور اسلامی افغانستان دارد.
فلاح تصريح كرد: براساس اعلام ستاد مركزی برگزاری المپياد مبنی بر آغاز ثبت نام طلاب مدارس افغانستان در بخش‌های كتبی، شفاهی، واحد قرآن و حديث نمايندگی جامعة‌المصطفی(ص) در اين كشور، ثبت نام را در كابل و ديگر استان‌ها آغاز كرد.
وی با ابراز اين مطلب كه علاقه‌مندان در هفت رشته شفاهی حفظ كل، 15 جزء، 10 جزء، پنج جزء، قرائت تحقيق قرائت تلفيق قرآن كريم و مناجات خوانی و پنج رشته كتبی نظير ترجمه جزء اول، تفسير، حديث، نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه ثبت نام كردند.
فلاح گفت: تعداد يك هزار و 700 نفر در دو بخش شفاهی و كتبی در كابل و سه شهر ديگر ثبت نام كردند كه از اين تعداد حدود 300 نفر در بخش شفاهی و يك هزار و 400 نفر ديگر نيز در بخش كتبی هستند.
به گفته وی، پس از تكميل شدن ثبت نام، مسابقات مرحله مقدماتی استانی و منطقه‌ای المپياد در رشته‌های روانخوانی و مناجات از تاريخ سه تا هفتم دی ماه، در كابل، مزار شريف و هرات برگزار شد.
فلاح، يادآوری كرد: برندگان بخش شفاهی مشخص شدند و مرحله حفظ كل و قرائت قرآن كريم با حضور نفرات اول قرار است در حوزه علميه جهت شناسايی و اعزام برگزيدگان به دوره بين‌المللی المپياد شناسايی شوند.
در پايان مراسم افتتاحيه آيت‌الله سيدمحسن حجت كابلی، عالم دينی كشور افغانستان طی سخنانی گفت: برگزاری اين چنين المپيادهايی باعث تقويت و پيشرفت افكار دينی و فقهی مردم و جامعه می‌شود.
آيت‌الله حجت، تصريح كرد: اگر ما چيزی از گذشته می‌دانيم، از قرآن بوده و اگر چيزی هم از آينده می‌دانيم نيز از بركت قرآن است و اگر چيزی درمورد احكام می‌خواهيم بدانيم، از قرآن بايد استخراج شود.
وی اصل منبع دين را قرآن دانست و تأكيد كرد: موضوعات اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی و اقتصاد و هر چيزی را فقط می توان از قرآن كريم، اين كتاب كامل الهی استخراج كرد و بعد از قرآن، در اين باره می‌توانيم از سنت پيامبر اكرم(ص) و ائمه اطهار(ع) بهره‌مند شويم.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل