صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
دانشنامه جامع قرآن کریم روی اینترنت


كد خبر:1669 تاريخ خبر :13:28:00 1387-10-11 نسخه چاپي

این دانشنامه جامع ترین دائرة المعارف موضوعی قرآن کریم است که قرآن را در ابعاد مختلفی مورد بررسی و پژوهش قرار داده است.

دانشنامه جامع قرآن کریم و علوم قرآنی با 2074 مطلب شامل، پرسش و پاسخ، مقالات و 695عنوان چکیده پایان نامه به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بر روی نخستین پایگاه اطلاع رسانی تشیع در ایران قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار عصر ایران، مدیر اجرایی پایگاه اطلاع رسانی حوزه با اعلام این خبر افزود: این دانشنامه جامع ترین دائرة المعارف موضوعی قرآن کریم است که قرآن را در ابعاد مختلفی مورد بررسی و پژوهش قرار داده است.
سید علی طباطبایی ادامه داد: این دانشنامه دارای 149نمایه در قالب 16 نمایه اصلی و 133 نمایه فرعی و بیش از 695 چکیده پایان نامه با محوریت قرآن هم اکنون در دسترس علاقمندان بر روی شبکه جهانی اینترنت قرار گرفته است.
وی کلیاتی در مورد قرآن، علوم قرآنی، ترجمه های قرآنی و تفسیر آن را از نمایه های اصلی این دانشنامه عنوان کرد و افزود: قرآن و اهل بيت، اديان در قرآن، قرآن و تمدن ها، قرآن و مسلك ها، قرآن- هنر و ادبيات ، پرسش و پاسخ های قرآنی از جمله دیگر نمایه های اصلی این دانشنامه است.
این محقق و پژوهشگر مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی مراكز و مؤسسات قرآنى، خادمان قرآن، كتابخانه، نگارخانه، مصاحبه های قرآنى، قرآن در اینترنت و رسانه ها را از دیگر نمایه های اصلی دانشنامه قرآن عنوان کرد.
سید علی طباطبایی پرسش هایی درباره اعجاز قرآن، قرآن ومستشرقان، کتابخانه علوم قرآنی، تاریخ تفسیر قرآن و طبقات مفسرین، مقدمات تفسیر قرآن، روشهای تفسیر قرآن، تاویل قرآن، هرمنوتیک و قرآن، شیعه و تفاسیر قرآن، تفاسیر مهم اهل سنت، تفسیر تربیتی قرآن از نمایه های فرعی این دانشنامه دانست.
وی تفسیر موضوعی قرآن، قرآن در قرآن، خدا درقرآن، پیامبران در قرآن، پیامبر خاتم(ص)، امامت درقرآن، معاد در قرآن، تعقل و تفکر در قرآن، جهان در قرآن، انسان در قرآن، خانواده در قرآن، زن در قرآن، جوان در قرآن،اخلاق در قرآن و سیاست و حکومت در قرآن را از دیگر نمایه های فرعی این دانشنامه عنوان کرد.
وی همچنین به مطالبی از جمله فقه و حقوق در قرآن، عبادات و فرائض در قرآن، مباحث اقتصادی در قرآن بعنوان نمایه های فرعی دیگر این دانشنامه یاد کرد و گفت: قرآن و دانش روز، سوگندهای قرآن، اهل بیت(ع) در قرآن، امامت در قرآن از نمایه های فرعی دانشنامه جامع قرآن کریم می باشند.
طباطبایی این دانشنامه را جامع ترین دائرة المعارف قرآن کریم عنوان کرد و گفت علاقه مندان می توانند جهت استفاده از این مطلب به این آدرس مراجعه کنند: http://www.hawzah.net/Hawzah/Subjects/Subjects.aspx?id=74502
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل