صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
دانشنامه «قرآن و ساير تمدن‌ها» روی اينترنت قرار گرفت


كد خبر:1646 تاريخ خبر :12:37:00 1387-9-25 نسخه چاپي

دانشنامه «قرآن و ساير تمدن‌ها» با گزيده‌ای از مجلات و مقالات قرآنی، امروز بيست‌ و چهارم آذرماه روی سايت «حوزه‌نت» قرار گرفت.

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف به نقل ازايكنا، مجلات و مقالات ارائه شده در اين دانشنامه شامل قرآن، جهانى شدن و هويت مجازى، هجرت و افول تمدن‌ها در قرآن، تمدن قوم سبا (تفسير آيات 15 تا 21 سوره سبا)، قرآن و جاودانگی ملت‌ها، قرآن و دهكده جهانی است.
در بخش‌هايی از مقاله «جهانى شدن و هويت مجازى» آمده است: «جهانى شدن يكى از جريان‏هاى فكرى عصر مدرنيته و نوآورى است كه در سه حوزه اقتصاد، سياست و فرهنگ، موج‏هاى پرتلاطمى را به راه انداخته است و بسيارى از بوم‏هاى فكرى جوامع بشرى را به چالش كشانده است و بر اساس قانون ظرف‏هاى مرتبط اين جريان هم در كشورهاى پيشرفته و هم در كشورهاى در حال توسعه، به گونه‏اى تأثيرگذار بوده است.»
«اين مقاله تلاش نويسنده در به تصوير كشيدن فهم خود از برخى آيات قرآن كريم درباره چگونگى رويكرد انديشمندان معاصر و معتقدان به الهيات جهانى در برابر پديده‏هاى جهانى شدن و هويت مجازى در حوزه فرهنگى آن به‌ويژه فرهنگ دينى است.»
در قسمت‌هايی از مقاله «هجرت و افول تمدن‌ها در قرآن» می‌خوانيم: «هجرت به معناى حركت و كوچ گروهى از مردم از جایى به جایى و از سرزمينى به سرزمين ديگر است. هجرت يا آفاقى و يا انفسى است. هجرت انفسى هجرت درونى و هجرت از گناه و ترك آن و حركت به سوى صلاح و رستگارى است. يعنی هجرت از دام شيطان و حركت به سوى رحمان است. شمارى بر اين نظرند كه تمدن‌ها در بسيارى از جاها پس از كوچ و هجرت امت‌ها و ملت‌ها از سرزمينى به سرزمين ديگر صورت پذيرفته است. تمدن ايران بر اساس هجرت آريايی‌ها به ايران پا گرفته است. علت اين دگرديسى و دگرگونى آن است كه سازگارى با محيط جديد زندگى نياز به تلاش بيشتر دارد و پويش و حركت مى‌آفريند و سبب مى‌شود بينش و جهان‌بينى انسان‌ها عمق پيدا كند و با انديشه باز به مسايل نگاه كنند و از دنياى تاريك ناآگاهى و جهل بيرون آيند.»
علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده و دسترسی به دانشنامه «قرآن و ساير تمدن‌ها» به پايگاه اينترنتی حوزه مراجعه كنند.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل