صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
نرم‌افزار جامع قرآنی با قابلیت به‌روزرسانی از طریق اینترنت در قم تولید شد


كد خبر:1487 تاريخ خبر :12:30:00 1387-8-9 نسخه چاپي

نرم‌افزار جامع قرآنی با عنوان «ترنم وحی» با قابلیت به‌روزرسانی از طریق اینترنت برای نخستین بار در کشور توسط موسسه نرم‌افزاری ترنم اندیشه جوان در قم طراحی و تولید شد...

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف به نقل از مرکز خبر حوزه، مجری این طرح با بیان این مطلب افزود: «ترنم وحی» با طراحی کاملاً نوین و استفاده از امکانات جدید از قبیل امکان نمایش ترجمه عبارات قرآنی، فقط با قرار دادن اشاره‌گر موس بر روی آن عبارت، درتمام زمینه‌های قرآنی می‌تواند کاربران را یاری نماید.
محمدمهدی علی‌محمدی با اشاره به بخش‌های سیزده‌گانه این نرم‌افزار گفت: دانشنامه قرآن، نخستین بخش این نرم‌افزار است که شامل دو دوره ترتیل قرآن، تلاوت جزء سی‌ام برای کودکان، پنج دوره تفسیر (المیزان، نمونه، مجمع‌البیان، راهنما و خواجه عبدالله انصاری دو دوره تجزیه و ترکیب کامل قرآن، شرح آیات‌الاحکام، شأن نزول، فرهنگ واژگان و فهرست اعلام می‌باشد.
وی به ده دوره ترجمه به زبان فارسی، چهار دوره ترجمه به زبان انگلیسی و سه دوره ترجمه به زبان‌های فرانسوی، آلمانی و ترکی اشاره کرد و افزود: ترجمه تمام آیات قرآن به صورت شعر و قصیده، برنامه‌ریزی تلاوت قرآن با امکان یادآوری حتی در صورت بسته بودن برنامه از دیگر خصوصیات بخش دانشنامه قرآن این نرم‌افزار می‌باشد.
علی‌ محمدی، جستجوی لفظی و موضوعی را از دیگر قسمت‌های این دانشنامه عنوان کرد و گفت: فهرست موضوعی که در این قسمت قرار گرفته از کامل‌ترین فهرست‌های موضوعی در زمینه علوم قرآنی است.
وی با اشاره به بخش کتابخانه این نرم‌افزار اظهار داشت: 40 عنوان کتاب و 14 مقاله با امکان یادداشت ‌برداری و جستجو و مطالعه به صورت تمام صفحه و یا ورق زدن کتاب در این بخش قرار گرفته است.
مجری این طرح به بخش پرسش و پاسخ اشاره کرد و گفت: در این بخش به یک هزار پرسش قرانی پاسخ داده شده اشت.
وی آموزش روخوانی، تجوید و حفظ را از دیگر بخش‌های این نرم‌افزار عنوان کرد و گفت: تلاوت‌های قاریان مشهور جهان، مشاهده تصاویر نسخ خطی و مجموعه‌ نوارهای قرآنی نگارخانه و تواشیح می‌باشد.
علی محمدی به 60 عنوان مثال و 130 عنوان قصص قرآنی اشاره کرد و گفت: احکام قرآن از دیدگاه 10 مرجع تقلید آداب و فضایل قرآن از نگاه قرآن و روایات از قسمت‌های دانستنی‌های قرآن می‌باشد.
وی در پایا یادآور شد طی توافقاتی که صورت گرفته، این نرم‌افزار به صورت گسترده در کل کشور توسط موسسه نرم‌افزاری کوثر عرضه خواهد شد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل